دوشنبه, 3 آذر 1399
 
 • ساعت : ۱۰:۴۷:۴۱
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ 
 • تعداد بازدید : 114
 • کد خبر : ۱۳۳۲۷۴
تفاهم‌نامه همكاری بین صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر با موسسه آموزش و ترویج كشاورزی منعقد شد

تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی منعقد شد

 

 به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، همزمان با آغاز هفته بسیج، روز یکم آذرماه اتفاقی ماندگار و باعث افتخار در دولت دوازدهم رقم خورد. به‌منظور افزایش ضریب پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با تاکید بر بیمه اجتماعی و بازنشستگی زنان روستایی و عشایری به‌ویژه زنان بی سرپرست و خودسرپرست، تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر وزارت جهادکشاورزی با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و با حمایت کامل دولت به مدت پنج سال منعقد شد.

در بخشی از مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه، دکتر علی اکبر مویدی، معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، با بیان اینکه خدمت به جامعه روستایی و عشایری بدون عشق امکان پذیر نیست گفت: آغاز هفته بسیج بهانه‌ای شد تا کار بسیجی بزرگی رقم بخورد. دکتر مویدی افزود: ایجاد انگیزه و امید و کمک به معیشت و آینده‌نگری کشاورزان، روستاییان و عشایر کار مهمی است که با انعقاد این تفاهم‌نامه بیش از پیش اتفاق خواهد افتاد، اما هنوز برای آنچه که شایسته زندگی این مردم نجیب و زحمتکش است، راه زیادی در پیش داریم.

رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه ورود به کشاورزی دانش بنیان و متکی به تحقیقات جدید، نوآوری‌ها و اطلاعات روز دنیا تنها راه افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی است، گفت: حدود 126 میلیون تن از محصولات کشاورزی از گندم به‌عنوان محصول استراتژیک تا میوه‌ها همه توسط جامعه روستایی و عشایری تولید می‌شود.

معاون آموزش و ترویج سازمان اظهار کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به‌عنوان بازوی دانشی وزارت جهاد کشاورزی با داشتن حدود 2 هزار عضو هیئت علمی درسطح کشور، مراکزتحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و ایستگاه‌های تحقیقاتی در کشور، همچنین مجموعه آموزش و ترویج با بیش از ۱۵۰۰ مرکز جهاد کشاورزی که خط مقدم ارتباط بین کشاورزان و بدنه کشاورزی هستند. وی افزود: تمام این ظرفیت‌ها به علاوه ظرفیت‌های رسانه‌ای بسیار فعال که در اختیار ستاد ملی رسانه وزارت جهادکشاورزی است، در راستای اجرایی شدن هرچه بهتر این تفاهم‌نامه، به کمک خواهند آمد.

دکتر مویدی  با بیان اینکه ۸۰ درصد نظام بهره‌برداری کشاورزی ما برپایه نظام بهره‌برداری خرد و کشاورزی خانوادگی است و زنان روستایی رکن خانواده‌ها هستند، گفت: حدود 10 میلیون نفر از جمعیت زنان روستایی در انجام فعالیت‌های کشاورزی کمک می‌کنند و بر طبق آمارهای جهانی حدود 40 درصد از نیروی کار کشاورزی را زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین اهمیت دادن به جامعه زنان روستایی و عشایری به ویژه زنان بی سرپرست و توانمندسازی آن‌ها و ارایه تسهیلات به آن‌ها بسیار مهم است چرا که از مهاجرت آن‌ها و مشکلات اجتماعی حاشیه‌نشینی در شهرها جلوگیری می‌کند.

معاون آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: هم‌اکنون حدود 52 درصد از زنان روستایی در بخش کشاورزی به تولید می‌پردازند و به‌دلیل اینکه زنان نیروی کار غیر رسمی در کشاورزی هستند، ارایه تسهیلات به آنها خیلی کم بوده است، بنابراین خدمات بیمه‌ای، یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند به ایجاد انگیزه برای ماندن آنها در روستاها کمک کند.

در ادامه این مراسم، دکتر علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، گفت: اغلب بیمه‌های کشور وابسته به شغل افراد است، بنابراین بسیاری از افراد مزدبگیر که دارای شغل رسمی نیستند از نعمت بیمه بی‌بهره می‌مانند به همین منظور صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال 1383 به‌منظور تحت پوشش قرار دادن تمام افراد غیر مزد بگیر روستایی و کشاورز و حاشیه نشینان تاسیس شد.

وی تاکید کرد: زنده نگه داشتن روستاها مسأله مهم امروز است، زیرا حل بسیاری از بحران‌های جهانی با زنده نگه داشتن روستاها امکان پذیر است. حفظ امنیت غذایی و محیط زیست با حفظ روستاها ممکن است.

دکتر شیرکانی مسأله مهم دیگر در روستاها را حفظ هویت روستاییان نامید و گفت: زمانی روستاییان سعی در پنهان کردن هویت روستایی خود داشتند، اما امروزه به روستایی بودن خود افتخار می‌کنند. مسأله مهم این است که روستاییان باید آینده خود را در روستاها ببیند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب برای آینده روستاییان همین بیمه کشاورزان و روستاییان است که به نوعی آینده آن‌ها را تضمین می‌کند و به آنها می‌گوید که می‌توانند مانند یک شهروند شهری، بیمه داشته باشد و از مزایای آن در زمان میانسالی و بازنشستگی استفاده کنند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی افزود: در این طرح سعی شده است که به زنان روستایی توجه ویژه‌ای شود به ویژه زنان سرپرست خانوار، هدف ما این است که هیچ زن روستایی سرپرست خانواری فاقد پوشش بیمه‌ای نباشد و در گام اول به مدت پنج سال دولت به‌طور کامل از این طرح حمایت خواهد کرد.

فروغ‌السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری، در در بخشی از مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با اشاره به اینکه همواره یکی از دغدغه‌های زنان روستایی و عشایری ابراز نگرانی آنها از آینده‌شان بوده است گفت ما آموزش‌هایی را با هدف آشنایی زنان روستایی با صندوق بیمه اجتماعی برای آن‌ها در نظر گرفتیم اما مسأله مهمی که مطرح بود هزینه‌هایی بود که باید بابت بیمه پرداخت می‌کردند.  با تصمیم بسیار خوب دولت، طرح بیمه رایگان بیش از یک میلیون و چهارصد هزار خانوار روستایی، یکی از افتخارات ماندگار دولت دوازدهم است که حتی اگر پس از چندسال رایگان بودن آن منقضی شود، به دلیل آنکه این بیمه به نوعی فرهنگ و آداب تبدیل شده می‌تواند ادامه خواهد داشت.

مهندس بنی‌هاشم ابراز امیدواری کرد، با انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری شاهد اتفاقات مثبت و مهاجرت معکوس روستاییان و عشایر باشیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0