سه‌شنبه, 8 مهر 1399
 
 • ساعت : ۱۲:۲۹:۴۲
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ 
 • تعداد بازدید : 192
 • کد خبر : ۱۲۹۹۰۳
دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان در دومین جلسه کمیته راهبری تولید واکسن آبزیان:
افزایش بازدهی مزارع پرورشی آبزیان و رونق در  صنعت آبزی پروری نیاز مبرم به تولید و ترویج واكسیناسیون آبزیان دارد

دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان در دومین جلسه کمیته راهبری تولید واکسن آبزیان:
افزایش بازدهی مزارع پرورشی آبزیان و رونق در  صنعت آبزی پروری نیاز مبرم به تولید و ترویج واکسیناسیون آبزیان دارد

 

دومین جلسه کمیته راهبری تولید واکسن آبزیان به ریاست دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران ، دکتر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی ایران ، دکتر بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، خانم دکتر خوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی،  دکتر مطلبی دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزیان معاونت علمی و فناوری و نمایندگانی از دانشگاه ، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری ، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی یکشنبه ۲۳ شهریور جاری در سالن اندیشه برگزار شد.  در این جلسه موضوعات مهمی از قبیل ظرفیت تولید واکسن آبزیان در تعامل با بخش خصوصی ، ضرورت تولید واکسن آبزیان و تجاری سازی دانش فنی این حوزه به منظور کاهش خسارت های تولید ناشی از بیماری زایی آبزیان مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ظرفیت ذخایر دریای شمال و جنوب  را در تامین پروتین سبد غذایی خانوار ارزشمند دانست و افزود:لازم است پروتئین منابع آبزی به صورت منطقی در سبد مصرفی مردم قرار گیرد و فرهنگسازی لازم برای افزایش سرانه مصرف پروتیین آبزیان که می تواند در ارتقای سلامت افراد جامعه موثر باشد صورت گیرد. 
دکتر بازرگان ظرفیت اشتغالزایی آبزی پروری را بسیار ارزشمند برشمرد و افزود:  اقدام های مطلوبی در زمینه افزایش آبزی پروری در راستای اجرای برنامه ششم  از چندین سال پیش در سطح ملی اجرا شده است و در استان هایی از جمله بوشهر، گلستان، لرستان ظرفیت های  خوبی در زمینه پرورش آبزیان، میگوشکل گرفته است که   افق های روشنی را در رونق این صنعت گشوده است.
دکتر بازرگان با بیان اینکه باید از این ظرفیت مواظبت و به آن توجه شود، تصریح کرد: بهداشت آبزیان در رشد تولید آبزیان در کشور و ایجاد بازارهای رقابتی در داخل و خارج کشور نقش بسزایی دارد؛موضوع واکسن آبزیان از جمله راهبردهایی است که ضرورت دارد در مقیاس ملی از این موضوع مواظبت و حمایت شود تا از ضرر و زیان تولیدکنندگان این حوزه کاسته شود. 
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از وجود ظرفیت های مطلوب برای تولید واکسن آبزیان در کشور خبر داد و تصریح کرد: در حوزه واکسن، در بخش مصرف و تضمین بازار اتفاقات مطلوبی رخ داده است که با مشارکت سازمان دامپزشکی  و بخش خصوصی فعال در این زمینه می توان از هم افزایی ظرفیت پژوهشی و اجرایی برای تبدیل دانش فنی واکسن آبزیان به برنامه ملی واکسیناسون قدم های مثبتی برداشت و از کاهش بازدهی مزارع پرورشی آبزیان جلوگیری کرد.

دکتر بازرگان ضمن تاکید بر تشکیل کمیته راهبری توسعه پایدار مصرف واکسن های آبزیان پیشنهاد داد که سازمان شیلات ایران به عنوان متولی توسعه آبزی پروری و سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی کنترل و پیشگیری بیماری های آبزیان در نقش های رئیس و دبیر کمیته مذکور به هدایت امور مربوطه اهتمام ورزند و تبیین جایگاه نهاد های مختلف ذی ربط بزودی ساماندهی و کمیته مذکور فعال گردد.

دکتر نبی اله خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه  تولیدات آبزی پروری ما از ۵۲۸ هزار تن در سال 98 به ۷۱۲ هزار تن در سال 99 رسیده است اظهار داشت: در سال گذشته طبق برنامه، صید بیش از آبزی پروری بود اما در سال ۹۹ تکلیف ما این است که تولید بر صید پیشی بگیرد و این روند افزایشی تا سال ۱۴۰۴ به یک میلیون تن تولید آبزی‌پروری برسد.
وی افزود: ما در آبزی پروری گونه های زیادی داریم که می توان گفت این تنوع در جهان منحصر به فرد است؛ ایران در تولید میگو رتبه سیزدهم جهانی و در گرم آبی رتبه پنجم جهانی، در قزل آلا رتبه اول جهانی و در خاویار رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.
دکتر خون میرزایی با اشاره به آغاز پروژه پرورش ماهی در دریا  درسطح ملی گفت: پرداختن به مقوله واکسن در این بخش یکی از مقوله هایی است که مغفول مانده است و انشالله با نگاه علمی که در وزارت جهاد دیده شده بتوآنیم چشم انداز آینده نگرانه ای برای آن پیش ببریم.
دکتر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی ایران با اشاره به وجود برنامه جامع کنترل بیماری های آبزیان بیان داشت: تولید واکسن آبزیان برای پیشگیری و کاهش هزینه‌های تولید در زمینه آبزیان و کاهش  مخاطرات محیطی ضروری است؛ این سازمان در نقش آفرینی تنظیم مقررات، تولید، توزیع و عرضه کنترل بیماری اعلام آمادگی می کند.
وی از تدوین برنامه ملی واکسیناسیون بیماری لکه سفید در 5 محور خبر داد  و ابراز امیدواری کرد با تشکیل کمیته مشورتی توسعه استفاده از واکسن در صنعت آبزی پروری بتوان گام مهمی در تبدیل دانش فنی به محصول و کنترل و پیشگیری از بیماریهای خاص در آبزیان برداشته شود.
دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، ضمن تاکید بر حرکت هدفمند در این مسیر بر اساس نیازها گفت: اکنون در بخش پرورش ماهی در قفس، کمبود واکسن محسوس بوده و به شدت به تولید آن نیاز داریم؛ اگر بتوان این مشکل را حل کرد قدم بزرگی در این مسیر برداشته می شود.
دکتر بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با ارائه گزارشی از اقدام های کمیته راهبری تولید واکسن برای آبزیان و مصوبات جلسه اول این کمیته، بر ضرورت حمایت از تولید واکسن آبزیان و نقش بهره برداران ذینفعان و مشارکت دستگاه‌های اجرایی برای  تحقق این هدف تاکید کرد. وی  از توافقات صورت گرفته توسط موسسه های علوم شیلاتی کشور واکسن و سرم سازی رازی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشور سازمان دامپزشکی ایران سازمان شیلات ایران در تولید واکسن آبزیان خبر داد و افزود:  اگر تولید آبزیان را در حد متوسط سالانه ۵۰۰ هزار تن در نظر بگیریم، گردش مالی حاصل از این بازار، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود. بنابراین استفاده از واکسن در این صنعت بسیار اهمیت داشته و از خسارت های احتمالی جلوگیری می کند.
خانم دکتر نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران با اشاره به اهمیت موضوع تولید واکسن اعلام داشت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آمادگی دارد در زمینه  اثربخشی واکسن ها و اقتصادی کردن آنها با این کمیته همکاری کند. هم چنین این پژوهشگاه آماده است در قالب مأموریت‌های کاری خود نتایج تحقیقات خود را در اختیار موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و موسسه واکسن و سرم سازی رازی قرار دارد.
 وی افزود: از آنجا که این موضوع در صنعت آبزی پروری بسیار حائز اهمیت است لازم است برای فرهنگ سازی استفاده از واکسن توسط تولید کننده و بهره برداران از ظرفیت ترویج برای نهادینه ساختن استفاده از واکسن در صنعت آبزی پروری استفاده شود.
 دکتر عباسعلی مطلبی دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزیان از توجه ویژه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از موضوع واکسیناسیون آبزیان با توجه به حساسیت موضوع خبر دادو اظهار داشت: اولین شرکت دانش بنیان شتاب دهنده تولیدات واکسیناسیون آبزیان توسط آقای دکتر ستاری ابلاغ شده است.وی خواستار ارائه علم و دانش در این موضوع به بخش خصوصی شد و در تولیدات واکسن آبزیان بخش خصوصی را عامل رشد تولید دانست.
 
دکتر سلطانی از اساتید دانشگاه تهران و محقق برجسته این حوزه به تاریخچه واکسن سازی در ایران و همچنین فواید و تاثیرات مثبت آن در تولیدات دامی، طیور و آبزیان و حتی پیشگیری‌های بیماری های ویروسی در انسان پرداخت و تاکید نمود که توجه به این بخش از ضرورت های امروزه کشور است.
وی همچنین با اشاره به خسارتهای به وجود آمده بر اثر عدم استفاده از واکسیناسیون اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که با تلاش های علمی اساتید و همت مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و دیگر سازمان‌های مرتبط بتوان در این بخش پیشرفت های بیش از پیش ایجاد گردد.
 
روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی 


 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0