شنبه, 18 مرداد 1399
 
 • ساعت : ۹:۵۰:۱۴
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ 
 • تعداد بازدید : 278
 • کد خبر : ۱۲۷۸۰۸
با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور:
رونمایی از ۱۰۰۰ استاندارد مهارتی جدید / دكتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی در این مراسم از تدوین 253 استاندارد آموزشی در حوزه كشاورزی خبر داد

با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور:
رونمایی از ۱۰۰۰ استاندارد مهارتی جدید / دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم از تدوین 253 استاندارد آموزشی در حوزه کشاورزی خبر داد

با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ، دکتر علی اکبر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی،  دکتر علی اوسط هاشمی معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور  از ۱۰۰۰ استاندارد مهارتی نوین سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  در محل این سازمان رونمایی  شد. 

دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور با ابراز خشنودی از حضور در جمع مهارت آفرینان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، گفت: این سازمان نقش بی بدیلی در توسعه کشور دارد.
وی افزود: این نشست را بسیار نافع می‌دانم و معتقدم سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور با استفاده از ظرفیت شرکای بخش خصوصی، نقش نظارتی خود را افزایش دهد و خود به آموزش‌های تخصصی روی بیاورد و برای جهش تولید و بهره وری، دانش بنیانی و مهارت افزایی دو عنصر الزامی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای امروز برای ما جایگاه متمایزی در اشتغال و جهش تولید در کشور دارد. در برهه کنونی نه تنها کشور بلکه سازمان برنامه و بودجه نیز به نقش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در مسیر توسعه پی برده و این نقش را منحصر به فرد می‌داند.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در رشد ۸ درصدی اقتصاد و تولید ناخالص ملی و ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در برنامه ششم توسعه نقش ممتازی دارد و در برنامه هفتم توسعه کشور، موضوع مهارت را برجسته خواهیم دید.
 دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مراسم افتتاح ۱۰۰۰ استاندارد مهارتی جدید بیان داشت: استقرار يك نظام جامع مهارتي در كشور به موازات نظام علمي و آكادميك حلقه مفقوده نظام آموزشي كشور را تكميل می کند؛ برای پرورش نسلی كارآمد كه بتواند آینده روشنی را برای كشور رقم بزند، باید به فكر راه های افزایش مهارت افراد در نظام آموزشی بود.
 وی با اشاره به ماموریت وزارت جهاد کشاورزی در تامین امنیت غذایی و تربیت نیروی ماهر از طریق ارائه  آموزش های مهارتی تصریح کرد: ما معتقدیم ارتقاء کمی و کیفی سطح آموزش های مهارت محور کشاورزی به منظور جذب حداکثری جوانان و علاقمندان به فعالیت در حوزه کشاورزی یکی از وظایف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.
دکتر بازرگان ادامه داد: طي 40 سال گذشته جمعيت شاغل در بخش كشاورزي به سمت سالخوردگي و پيري پيش رفته و طي دوره موردنظر 27/4 درصد به شاغلان بالاي 60 سال افزوده شده است و نسبت سالخوردگي و پيري در بخش كشاورزي نسبت به دو بخش صنعت و خدمات به ترتيب 10 و 7/5 برابر مي‌باشد.
وی نقش ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای  و مهارتی را در افزایش بهره وری بخش کشاورزی مهم دانست و یادآور شد: ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای  و مهارتی نقش قابل ملاحظه ای در تربیت نیروی انسانی کارآزموده و حل معضل اشتغال دارد و راه حل مناسبی برای توسعه سرمایه انسانی و افزایش بهره وری بخش کشاورزی است؛ به منظور تحقق این مهم لازم است نسبت به استانداردسازی گام های اجرایی فعالیتهای منطبق با نیاز بازارکار، تقاضای جامعه، ظرفیتهای ملی و محلی برنامه ریزی شود.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ضرورت تدوین استانداردها به عنوان یک  شاخص مورد توافق در اجرای هماهنگ و نظام مند برنامه های آموزشی مهارت محور بیان داشت: تدوین استانداردهای آموزشی شغلی توسط خبرگان بخش کشاورزی که بر اساس تجزیه و تحلیل شغل در دنیای واقعی کار تعریف می شود می تواند در این زمینه کمک شایانی به ارائه تحلیل از وضعیت موجود مشاغل و حرف کشاورزی کند.
وی از تدوین تعداد 253 استاندارد آموزشی در حوزه کشاورزی خبر داد و افزود: تدوین استانداردهای مشترک بین دستگاهی، گامی اساسی در ایجاد یک نظام آموزشی متحدالشکل و  واحد است و بر این اساس  تاکنون تعداد 253 استاندارد آموزشی در حوزه کشاورزی به منظور ارائه آموزشهای مهارتی شغل محور با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است.
دکتر بازرگان در توضیح کلیات استاندارهای تدوین شده به ویژگی های محتوایی آن اشاره کرد و افزود:  استانداردهای آموزشی شغلی و حرفه ای با محوریت شغل طراحی گردیده، ضمن همسویی با آیین نامه نظام صنفی مشاغل هر کد حرفه دارای چند شایستگی آموزشی است و آموزش ها با نیازهای بازار کار کاملا منطبق می باشد. هم چنین استانداردهای آموزشی واحد و یکسان برای مشاغل و حرف کشاورزی در کل کشور ارائه می شود.
هم چنین در این مراسم از تلاش های خانم دکتر مریم طهماسبی مدیرکل دفتر آموزش بهره برداران کشاورزی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در تهیه" استاندارد آموزشی ۵۳ شغل کشاورزی در قالب ۲۵۳ استاندارد اموزش و ۲۵۳ استاندارد سنجش در سال1398" از سوی آقای علی اوسط هاشمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و فنی و حرفه ای کشور با اهدای لوح، تقدیر بعمل آمد. 
 بر اساس این گزارش مجموعه 253  استاندارد‌ نوین رونمایی شده در این مراسم در  حوزه کشاورزی شامل موضوعاتی از قبیل امور باغی، امور زراعی، امور دام و ماکیان، امور شیلات و آبزی پروری، صنایع غذایی، فناوری محیط زیست، ماشین آلات کشاورزی، منابع طبیعی، متخصصان مشاغل فنی و تخصصی و صاحبان مشاغل و کسب و کار‌ها از وزارت جهاد کشاورزی - سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0