دوشنبه, 18 فروردين 1399
 
 • ساعت : ۱۰:۵۴:۳۹
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ 
 • تعداد بازدید : 763
 • کد خبر : ۱۲۲۶۵۰
در نخستین رویداد گفتمان پیشرو علمی کرسی ترویج علم یونسکو در دانشگاه الزهرا
چند تن از بانوان اعضاء هیات علمی سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج كشاورزی مورد تقدیر قرار گرفتند

در نخستین رویداد گفتمان پیشرو علمی کرسی ترویج علم یونسکو در دانشگاه الزهرا:

 چند تن از بانوان اعضاء هیات علمی  سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی  مورد تقدیر قرار گرفتند

 

در نخستین رویداد گفتمان پیشرو علمی کرسی ترویج علم یونسکو، بانوان اعضاء هیات علمی و  دختران دانش‌آموز برگزیده در دانشگاه الزهرا به معرفی ایده‌های علمی و فناورانه خود پرداخته و مورد تقدیر قرار گرفتند. 

به گزارش ایسنا، اکرم قدیمی، رئیس کرسی ترویج علم یونسکو در  نخستین رویداد گفتمان  که روز دوشنبه 28 بهمن ماه  جاری  همزمان با هفته بزرگداشت مقام زن و مادر و روز جهانی زنان و دختران در علم از سوی کرسی ترویج علم یونسکو در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار کرد: میلاد بانوی آب و آیینه زهد و تقوا، اقیانوس علم حضرت فاطمه زهرا (س) را خدمت همه دوستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم؛ فاطمه می‌آید می‌ایستد و می‌ماند و برای زمینیان اسوه ماندگار می‌شود، همچنین روز جهانی زنان و دختران در علم را هم گرامی می‌دارم. 
 
وی افزود: امروز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا ضمن بزرگداشت نقش زنان در علم به دشواری‌های پیش‌ روی آنها در این مسیر سخت، اما شیرین اشاره‌ای داشته باشیم. زنان در تاریخ در سپهر عمومی حضور کمرنگ‌تری نسبت به مردان داشتند، در سنوات متمادی جنسیت سبب دوری زنان از مشارکت در عرصه‌های علمی شده است. ورود زنان به عرصه‌های اجتماعی به‌ویژه عرصه‌های علمی پدیده‌ای متاخر است و در مطالعه تاریخ علم ناموزونی حضور زنان در عرصه‌های علمی قابل مشاهده است. 
رئیس کرسی ترویج علم یونسکو ادامه داد: حضور کمرنگ زنان در موقعیت‌های علمی پدیده‌ای جهانی است. به باور همگان قرن حاضر قرن علم و فناوری است و  با وجود تمامی چالش‌ها و مشکلات نمی‌توان منکر حضور زنان در عرصه‌های مختلف علمی و اقتصادی در چند سال اخیر شد. اگرچه شخصاً باور دارم طبقه‌بندی فعالیت‌های علمی در دو دسته مردان و زنان حاکی از دیدگاه جنسیتی به مقوله علم است، اما در عین حال نمی‌توان این حرکت را منکر شد که ناچار به ورود به چنین مقوله‌ای هستیم. امروز  معنایی برای تفکیک این دو گروه همیار در علم‌اندوزی و ترویج علم وجود ندارد.
قدیمی گفت: بسیار خرسندم که پیشرفت و افزایش سطح کیفی و کمی بانوان کشورم، نه به مثابه رقابت که انگیزه برای افزایش همبستگی‌ها است. از تمام همراهان این برنامه تشکر می‌کنم و دست یاری به تمام اندیشمندان زن این خطه دراز می‌کنم و مطمئنم که همگی شما نیز موفقیت را در یک نگاه مشترک به علم و ترویج علم می‌بینید.

همچنین به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ،  در این مراسم  که  معاون حقوقی رییس جمهور  ،  جمعی از پیشکسوتان و زنان پژوهشگر برجسته  و همچنین جمعی از محققین و پژوهشگران موسسات و مراکز تحقیقاتی سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی به همراه رئیس و جمعی از بانوان عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز حضور داشتند ، از میان  70  ایده ی رسیده  به  جشنواره ، 6 ایده نوآورانه برتر در قالب سخنرانی انتخاب شدند  که 4 ایده ی آن متعلق به سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی  بود و همچنین 13 ایده در قالب پوستر ارائه گردید. 

 ایده ی برتر رویداد بر اساس رای مدعوین جلسه به دکتر شهره آریایی نژاد، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اعطا شد و بعد از ایشان خانم دکتر لاله مشرف، عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان بیشترین رای را کسب نمودند. دیگر سخنرانان این بخش، دکتر پریسا جنوبی، عضو هیات علمی وپژوهشگر برتر دانشگاه خوارزمی، فرانک کبیری، دکترای شهرسازی و عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد، دکتر مریم میربخش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و دکتر نیکروز باقری، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی بودند.

در این مراسم همچنین به طور رسمی از شبکه علمی متخصصان کشور رونمایی شد. این شبکه با هدف شناخت جامع و دقیق از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور به خصوص شناخت ظرفیت متخصصان، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور به همت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به بهره برداری رسیده و قرار است اطلاعات همه اعضای هیات علمی و پژوهشگران کشور در آن بارگذاری شود.

در این مراسم علاوه بر سخنرانی دکتر لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور، کریستینا رادی، سفیر اسلوونی در تهران، دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر ملانظری، رییس دانشگاه الزهرا(س)، دکتر محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و دکتر اکرم قدیمی، معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، پنلی با حضور سه تن از زنان پیشکسوت برگزار و همچنین سه نفر از دختران دانش آموز به ارائه طرح های نوآورانه خود پرداختند.

بازدید از نمایشگاه فعالان ترویج علم و پوستر آثار منتخب رویداد از دیگر برنامه های این مراسم بود.  

       

       

                                                           

1398-11-29

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0