يکشنبه, 4 اسفند 1398
 • ساعت : ۱۱:۴۸:۵۲
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ 
 • تعداد بازدید : 809
 • کد خبر : ۱۱۶۸۴۸
نشست تخصصی پدافند غیرعامل كشاورزی با حضور سردار دكتر جلالی در مركز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد

وظیفه پدافند غیرعامل بی‌اثرسازی تهدید بر علیه کشور است

نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی با حضور سردار دکتر جلالی در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) ، نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی در هفته گرامیداشت پدافند غيرعامل با شعار "مقاومت و بازدارندگي با رونق توليد" صبح دوشنبه 13 آبان ماه 1398 با حضور سردار دکتر جلالی رییس سازمان ملی پدافند غیر عامل کشور، مهندس طلایی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی، مهندس موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، دکتر نجفیان رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مهندس جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، دکتر مخبر رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) و 230 نفر از مدیران، محققان، کارشناسان و اعضای هیات علمی موسسات تحقیقاتی، سازمان پدافند غیرعامل کشور و مرکز آموزش امام خمینی در سالن استاد شهید مطهری  مركز آموزش عالي أمام خميني (ره) برگزار شد.

در این مراسم ابتدا دکتر مخبر  ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان و آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گزارش جامعی از اقدامات انجام شده توسط مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) در حوزه پدافند غیرعامل کشاورزی در سال های اخیر و برنامه های پیش بینی شده در سال جاری را  ارائه نمود.
دکتر مخبر در قسمتی از سخنان خود اظهار داشت : با توجه به اهمیت پدافند غیر عامل همکاری خیلی خوبی در این حوزه  با سازمان پدافند غیر عامل کشور، معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی و موسسات تحقیقاتی  

 صورت گرفته است و  بحمدالله دستاوردهای نسبتا خوبی هم داشته ایم،ولی قطعا" با وضع مطلوب (علی الخصوص در بخش کشاورزی )  فاصله زیادی داریم. وی افزود: حاصل این همکاری سه جانبه، تدوین سند زیستی وزارت جهاد کشاورزی است که با همکاری دانشگاه شیراز تدوین گردید و این سند، سندی  راهبردی و کارآمد برای وزارت جهاد کشاورزی است.

دکتر مخبر دامه داد : بزرگترین و شاید بهترین همایش پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی توسط این مرکز در سال 1397 با حضور بیش از ششصد نفر از  مدیران مجموعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی که امروز در این مرکز در حال برگزاریست دومین همایشی است که مرکز آموزش عالی امام خمینی افتخار دارد در زمینه پدافند غیرعامل برگزار نماید.

وی خاطر نشان ساخت: مرکز آموزش عالی امام خمینی با برگزاری دوره آموزشی پدافند غیرعامل در قالب آزمون مجازی، موفق شده است 43 هزار نفر از مدیران و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی را آموزش دهد و تربیت 300 مربی پدافند غیر عامل (در قالب 6 دوره آموزشی ) تا پایان سالجاری توسط این مرکز انجام خواهد شد.

سردار جلالی: رادارهای پدافند زیستی باید ارتقا یابد/ برنامه دشمن برای برهم زدن امنیت غذایی کشور شکست خورده است.
سردار دکتر غلامرضا جلالی در بخش نخست سخنان خود به موضوع گرامیداشت 13 آبان روز دانش آموز و استکبارستیزی پرداخت و سپس با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل در شرایط کنونی و با توجه به توسعه علم و فناوری وارد حوزه و قلمروهای جدیدی شده است، گفت: پدافند زیستی یکی از عرصه‌های نوینی است که پدافند غیرعامل در آن الگوهای دفاع در برابر تهدیدات نوین را پیگیری می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه بی‌اثرسازی تهدیدات و به حداقل رساندن آسیب پذیری ها از اولویت‌ها و اهداف پدافند غیرعامل است، گفت: ما دو دسته تهدید؛ یکی طبیعی و دیگری انسان‌ساز داریم که قلمرو فعالیت سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهار و مقابله با تهدیدات عامدانه و انسان‌ساز است که از تهدیدات طبیعی پیچیده‌تر است چرا که ذات آن علمی، متغیر و فناورانه است.

 سردار جلالی با تاکید بر اینکه در ذات بسیاری از فناوری ها تهدیدات نهفته وجود دارد، گفت: پدافند غیرعامل با ارائه الزامات و رویه ها تلاش دارد تا بستر بهره‌برداری مطمئن و فراگیر از فناوری ها را پدید آورد. وی با بیان اینکه در  حوزه پدافند زیستی یک اولویت به نام تامین امنیت غذایی داریم گفت: دشمن در تلاش است تا این امنیت غذایی را برهم بزند که خوشبختانه تلاش های آنها تا کنون ناکام مانده است و امروز کشور ما در حوزه امنیت غذایی وضعیت مطلوبی دارد. 

نامبرده با تاکید بر اینکه در تهدیدات زیستی همیشه فاعل مجهول است، گفت: دستکاری انسان در ژنتیک می‌تواند موجودات زنده را به یک سلاح تبدیل کند. دستکاری آمریکا در ویروس بیماری سارس که تهدیدی علیه چینی‌ها بود یکی از نمونه های اینگونه تهدیدات است. در دفاع زیستی باید بتوانیم تهدیدات در حوزه زیستی و عامل آن را شناسایی کنیم لذا ما نیاز داریم رادارهای تشخیص دفاع زیستی را ارتقا دهیم که این رادارها آزمایشگاه تخصصی تشخیصی در حوزه دام،گیاه و انسان هستند.

سردار جلالی سپس به موضوع دفاع از دارایی‌های زیستی کشور اشاره کرد و گفت: مراکزی مانند بانک ذخایر ژنتیک گیاهی جزو دارایی‌های باارزش بالا به حساب می آیند و باید الزامات صیانت از آنها با دقت رعایت شودوی با تاکید بر اینکه برخی با توجهیات اقتصادی تلاش دارند تا خودکفایی غذایی را تضعیف کنند، افزود: اگر با این نگاه پیش می‌رفتیم امروز در صنایع دفاعی و موشکی در سطح کنونی نبودیم بنابراین برای تضمین امنیت اقلام راهبردی غذایی باید به سمت خودکفایی پیش ببریم.

سردار دکتر جلالی با تصریح اینکه  در امنیت غذایی سه مولفه کمیت، کیفیت و حلیت دارای اهمیت است، گفت: نظارت بر کیفیت موادغذایی باید ارتقا پیدا کند چرا که برخی اخبار ناخوشایند در این زمینه به گوش میرسد. برخی تولیدات زراعی و دامی ما به‌دلیل عدم رعایت استانداردهای سلامت، اجازه صادرات پیدا نکرده‌اند اما همین محصولات در بازار داخلی کشور به راحتی توزیع می‌شود.

محمدرضا طلایی: صیانت از افزایش تولید محصولات کشاورزی وظیفه پدافندی وزارت جهاد کشاورزی  است .

محمدرضا طلايي معاون توسعه مديريت و منابع و رئيس كميته پدافند غيرعامل وزارت جهادكشاورزي در اين نشست تخصصي با تاكيد بر اينكه امنيت غذايي در حوزه كشاورزي بسيار مهم است،گفت: افزايش توليد محصولات كشاورزي سبب مي شود تا وظيفه سنگيني در حوزه پدافندي داشته باشيم.

طلايي افزود: ميزان توليد گندم در سال هاي گذشته ٦ تا ٧ تن در هر هكتار بوده كه امروزه به ١٢.٥تا ١٣تن رسيده است. وي با بيان اينكه افزايش توليد صرفا با استفاده بيشتر از  منابع  نبوده است، افزود: با برنامه ريزي هاي انجام شده محققان سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي براي محصولات در هر شرايطي بذر مناسب معرفي كرده اند.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت جهادكشاورزي با اشاره به سامانه پهنه بندي كارشناسان ،گفت: اين كارشناسان از مزرعه تا عالي ترين محققان براي اطلاع رساني به كشاورزان در ارتباط هستندرئيس كميته پدافند غيرعامل وزارت جهادكشاورزي با تاكيد بر اينكه ذخيره سازي محصولات استراتژيك در اولويت برنامه هاي وزارت جهادكشاورزي است، تصريح كرد: ظرفيت سردخانه هاي كشاورزي در كشور با توجه به سردخانه هاي در حال ساخت تا پايان سال بيش از ٢برابر خواهد شد.وي در پايان با بيان اينكه آموزش در پدافند غيرعامل براي تشكل ها نيز انجام شود، گفت: سند تفاهم آموزشي با مركز آموزش عالي أمام خميني(ره) امضا شده است.

طی این نشست دکتر نجفیان رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ، دکتر جلیلی رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، گزارش جامعی از فعالیت های موسسات خود در حوزه پدافند غیرعامل و برگزاری  مانورهای پدافند غیر عامل در موسسات تابعه را  ارائه نمودند.


https://imam.iate.ir/_imam/images/4578/02.jpg
 

https://imam.iate.ir/_imam/images/4578/Untitled_Panorama3.jpg

 

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0