يکشنبه, 4 اسفند 1398
 • ساعت : ۱۱:۱۲:۵۶
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ 
 • تعداد بازدید : 1163
 • کد خبر : ۱۱۶۵۱۸
در سفر دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان  به ایالت یانان چین:
تفاهم نامه همكاری های مشترك موسوم به MoU  بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی و آكادمی علوم كشاورزی یانان چین امضا شد

در سفر دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان  به ایالت یانان چین:
تفاهم نامه همکاری های مشترک موسوم به MoU  بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و آکادمی علوم کشاورزی یانان چین امضا شد  


"یادداشت تفاهم همکاری در زمینه توسعه تحقیقات کشاورزی" موسوم بهMoU  با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و آقای دکتر Xuelin li   رئیس آکادمی علوم کشاورزی یانان چین، پنج شنبه 2 آبان سال جاری برابر با 24 اکتبر 2019 در محل آکادمی علوم کشاورزی یانان چین ( YASS ) به امضای طرفین رسید. 
دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به دنبال دعوت رسمی آکادمی علوم کشاورزی یانان چین، ضمن بازدید از امکانات، تجهیزات، آزمایشگاه ها و فعالیت های تحقیقاتی این آکادمی، با آقای دکتر  زولین لی Xuelin li  رئیس آکادمی علوم کشاورزی یانان چین دیدار و گفتگو کرد. امضای تفاهم نامه همکاری مشترک، برگزاری کمیسیون های تخصصی و تصویب طرح های مشترک تحقیقاتی از دیگر اهداف سفر هیات اعزامی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به کشور چین بود. 
در این نشست دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان، با اشاره به پیشینه و قدمت روابط دو جانبه بین ایران و چین، توسعه روابط علمی در چارچوب برنامه  احیای راه ابریشم را خواستار شد. آقای دکتر زولین لی Xuelin li   رئیس آکادمی علوم کشاورزی یانان چین نیز  توسعه روابط علمی با سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را فرصتی مغتنم و به لحاظ علمی اثربخش توصیف و بر توسعه روابط دوجانبه تاکید کرد.
در پایان این نشست ، ضمن اعلام آمادگی برای گسترش همکاری‌های تحقیقاتی،  یادداشت تفاهم همکاری های مشترک تحقیقات کشاورزی به طور رسمی بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و آکادمی علوم کشاورزی یانان چین امضا شد. طرفین در چارچوب این یادداشت تفاهم متعهد شدند همکاری های خود را در زمینه های مختلف تحقیقاتی کشاورزی توسعه دهند. بر اساس این گزارش تولید بذر هیبرید گندم ، برنج، کلزا، سبزیجات ، صیفی جات ، اصلاح نژاد و فرآوری چای، میوه های گرمسیری، میوه های معتدله و گل های زیر زمینی توسعه روش های مدیریت تلفیقی آفات بیماری ها و علف هرز  از جمله مهم ترین زمینه های تحقیقاتی مشترک یاد شده این تفاهم نامه است. 
لازم به ذکر است که اعضاء هیات اعزامی، پیش از سفر به چین برنامه عملیاتی (Action Plan) سند همکاری با آکادمی علوم کشاورزی یانان چین را با 32 عنوان پیشنهادی همکاری پژوهشی و اجرایی با کشور چین برمبنای نیازهای بخش کشاورزی کشورمان تدوین و با هدف دستیابی به  توافق مشترک در جلسات مربوطه ارائه نمودند. 
به این ترتیب، کارشناسان هیات اعزامی در جلسات فشرده و متعددی در بستر کمیسیون مشترک جامع همکاری ایران و چین به تبادل نظر پرداختند. در این کمیسیون دکتر امیرحسینی سرپرست هیات اعزامی، ضمن ارائه اطلاعات کاملی از سازمان و دستاوردهای های آن در حوزه آموزش، پژوهش و ترویج کشاورزی به محورهای هفت گانه و کمیسیون های تخصصی همکاری با چین پرداخت. پس از پایان کمیسیون مشترک جامع، کمیسیون های تخصصی مشترک به صورت موازی در موضوع های ذیل به تبادل نظر پرداختند.
دکتر پاداشت رئیس مرکز تحقیقات چای کشور  در"کمیسیون تخصصی مشترک همکاری در حوزه چای" با همتای چینی خود و کارشناسان مربوطه در خصوص همکاری در زمینه توسعه همکاری در تبادل دانش فنی اصلاح و فرآوری چای و سایر زمینه های مورد علاقه طرفین به بحث و تبادل نظر پرداخت و تفاهم بر روی 3 عنوان طرح پژوهشی و اجرایی مشترک بین سازمان و آکادمی علوم کشاورزی یانان چین، حاصل این جلسه بود.
دکتر شفیعی رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی در "کمیسیون تخصصی مشترک همکاری گیاهان زینتی" با همتای چینی خود، کارشناسان این حوزه و نیز نمایندگان بخش خصوصی چین در حوزه ایجاد و توسعه گلخانه و تولید گیاهان زینتی، ملاقات و تبادل نظر داشت. در این کمیسیون 6 عنوان طرح پژوهشی-اجرایی مورد تصویب طرفین در همکاری به منظور تبادل تجربیات و دانش فنی ایجاد گلخانه و توسعه تولید انواع ارقام گل و گیاهان زینتی قرار گرفت.
دکتر فرجی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان در "کمیسیون تخصصی مشترک همکاری دانه های روغنی" با مسئولین و کارشناسان مرتبط با پژوهش های کاربردی چین در زمینه دانه های روغنی، خصوصا سویا، کلزا و گلرنگ به بحث و تبادل نظر پرداخت و این کمیسیون تخصصی، موفق به تصویب، 6 عنوان طرح پژوهشی-اجرایی مشترک در همکاری با آکادمی علوم کشاورزی یانان شد.
دکتر صورتی رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم کشور در "کمیسیون تخصصی مشترک همکاری در حوزه ابریشم" با همتای خود و نیز کارشناسان درگیر در نوغانداری چین به منظور تبادل تجربیات و دانش فنی در بستر همکاری های مشترک علمی و پژوهشی به تبادل نظر پرداخت و نتیجه این جلسات، تصویب 4 عنوان طرح همکاری با آکادمی علوم کشاورزی یانان در توسعه تبادلات علمی و همکاری های مشترک بود.
دکتر عباسی مقدم از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر  در "کمیسیون تخصصی مشترک همکاری در حوزه قارچ های خوراکی" با مسئولین و کارشناسان مرتبط با حوزه تولید و اصلاح قارچ های خوراکی، دیدار و تبادل نظر داشت. در این کمیسیون تخصصی، اعضاء نشست های کارشناسی به اتفاق بر روی اجرای 6 طرح تحقیقاتی-کاربردی مشترک بین سازمان و این آکادمی به نتیجه رسیدند.
دکتر عباسی مقدم در "کمیسیون تخصصی مشترک همکاری در خصوص گندم" با تاکید بر اصلاح بذر گندم مقاوم به بیماری ها ،  ضمن اشاره به سابقه پژوهش در این خصوص در کشور به زمینه های همکاری متقابل اشاره داشت و در این جلسه اجرای یک عنوان طرح پژوهشی به توافق طرفین رسید.
دکتر مازیار امیرحسینی عضو هیات علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و سرپرست هیات اعزامی ایرانی در " کمیسیون تخصصی مشترک همکاری در حوزه مدیریت دانش کشاورزی" با مسئولین مدیریت اطلاعات و دانش کشاورزی مستقر در بخش توسعه اقتصاد کشاورزی آکادمی یانان چین به بحث و تبادل نظر پرداخت. در این کمیسیون به تبادل تجربیات طرف چینی در زمینه نظام های مدیریت دانش کشاورزی، خصوصا انتقال دانش کشاورزی به عرصه و کشاورزان و روش های نوین سازماندهی و اشاعه دانش کشاورزی، پرداخته شد. دستاورد این کمیسیون تصویب 2 عنوان طرح پژوهشی و کاربردی در زمینه پیاده سازی نظام مدیریت دانش کشاورزی بود.
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0