يکشنبه, 4 اسفند 1398
 • ساعت : ۸:۴۴:۴۰
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 
 • تعداد بازدید : 1038
 • کد خبر : ۱۱۶۱۲۸
دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان در همایش ملی صندوق های خرد محلی :
سهم زنان در اشتغال بخش كشاورزی در ایران ۱۱ درصد و در دنیا ۴۰ درصد است

دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی : 

 در ایران سهم زنان در اشتغال بخش کشاورزی ۱۱ درصد و در دنیا ۴۰ درصد است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از  خبرنگار ایانا،  همایش ملی صندوق های خرد محلی همزمان با روز جهانی زن روستایی سه شنبه 23 مهرماه جاری  با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، علی ربیعی  سخنگوی دولت و رئیس هئیت مدیره صندوق کارآفرینی امید، معاونان وزیر جهاد کشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تنی چند از  مسولین ملی  در سالن تلاش برگزار شد.

کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه همایش ملی صندوق های خرد محلی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ایران سهم زنان در اشتغال بخش کشاورزی ۱۱ درصد و در دنیا ۴۰ درصد است و امروز با تفاهم نامه ای که برای تشکیل هزار صندوق خرد روستایی منعقد شد، این سهم افزایش خواهد یافت. 

خاوازی اضافه کرد: چرا که هر صندوق تقریبا ۳۰ عضو دارد که این اعضا می توانند در بخش های مختلف آموزش ببینند و تسهیلات دریافت کنند و بر مبنای این هدف ، وزارت جهاد کشاورزی تا این تاریخ  ۳ هزار مربی در روستاها پرورش داده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه سازمان ملل سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۹ را کشاورزی خانواده نامگذاری کرده است ، گفت: روز ۲۳ مهر نیز به عنوان زنان روستایی و عشایری نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: آموزش زنان روستایی و تأمین تسهیلات خرد از برنامه هایی بوده که در سال های اخیر در دستور کار ما قرار داشته و به همین دلیل بعد از اینکه هسته اولیه صندوق های خرد روستایی تشکیل شد، سایر بخش ها مثل صندوق کارآفرینی امید به این طرح پیوستند و بدین طریق تعداد   ۱۸۰۰ صندوق خرد روستایی شکل گرفته است.

دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور :  امیدواریم  بتوانیم آینده روشنی را  برای زنان روستایی ترسیم کنیم.

در این همایش سرکار خانم معصومه ابتکار معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری  طی سخنانی اظهار داشت : فعالیت ها در روستاها خانوادگی است و تولیدات کشاورزی تاثیر روزافزونی در اقتصاد و تامین امنیت غذایی ما دارد که سهم قابل توجهی از آن توسط زنان روستایی انجام می شود.به همین دلیل یکی از جهت‌گیری‌های ما همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد در راستای استانداردسازی محصولات بوده که فعالیت های خوبی در این زمینه انجام شده است.وی افزود: دولت دوازدهم در زمینه توسعه روستایی توجه ویژه ای داشته و دارد و نتیجه این توجه در هم افزایی و هم پیمانی در دستگاه‌های مختلف اجرایی مشهود است ، دولت تدبیر و امید  همچنین به رفع تبعیض های جامعه زنان توجه ویژه‌ای دارد و شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه هستیم.

دکتر ابتکار ادامه داد :  نقش زنان روستایی تنها همکاری در فعالیت های کشاورزی نیست، زنان عامل اصلی تاب آوری در شرایط سخت و مشکلات هستند که در روستا به دلیل عوامل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و تغییر اقلیم نقش آنان بیش از پیش محسوس است.

معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری اذعان داشت: یکی از زمینه های فرهنگی و اقتصادی روستایی صنایع دستی است، تنوع اقوام و فرهنگ و صنایع دستی فرصت خوب و فوق العاده را برای بوم گردی و گردشگری به وجود آورده و فرصت مناسبی برای بازارهای تولیدات صنایع دستی روستاییان است.

ابتکار در رابطه با شبکه سازی بازار محصولات کشاورزی گفت: شبکه سازی بخش بازار از موارد مهم تفاهم نامه امروز است تا بتوانیم استفاده صحیح از اینترنت و ترویج بازار اینترنتی را در روستا ها داشته باشیم.

وی افزود: موضوع حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی و گیاهان دارویی با روستاییان و عشایر پیوند خورده است، توجه به میراث و ثروت های طبیعی هر روستا باید در دستور کار ما قرار گیرد که در کشور ما با پیوند زدن روستا و فناوری‌های نوین امیدواریم تحول بالایی در این زمینه ایجاد شود.

ابتکار با اشاره به این نکته که توسعه صندوق های خرد محلی یک ضرورت است، تصریح کرد: ما مسیر موفقیت را در این زمینه پیمودیم، من از بیش از ۴۰ صندوق روستایی بازدید کرده ام، در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰ صندوق داریم که با حمایت وزارت جهاد کشاورزی توسعه پیدا کرده اند و بیش از ۱۳۰ هزار زن روستایی در این صندوق ها تحت حمایت قرار دارند که باید این رقم افزایش یابد و  امیدواریم که بتوانیم آینده روشنی را  برای زنان روستایی ترسیم کنیم.

علی ربیعی سخنگوی دولت : امسال ۱۹۰ هزار شغل روستایی ایجاد شده که ۴۰ درصد از آن سهم بانوان بوده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت و رئیس هئیت مدیره صندوق کارآفرینی امید  در این همایش اظهار داشت : ما نیازمند گفتگوی بیشتر در رابطه با فقر هستیم، فقرا هم در زمان رشد اقتصادی و هم تحریم زحمت بیشتری را متحمل می شوند و زندگی دشواری را تحمل خواهند کرد؛ بنابراین سیاستگذاری فقرزدایی سیاستگذاری مرحله ای نیست و نیاز به برنامه مداوم دارد.

وی افزود: مسئله فقرزدایی جهانی و درازمدت است و سیاستگذاری معطوف به فقرزدایی باید مداوم باشد که ما در این دولت آن را دنبال کرده‌ایم و در زمینه زیرساخت های روستایی می توانیم اعلام کنیم که تا پایان دولت بیش از ۹۰ درصد روستاها دارای راه های باز خواهند شد.

سخنگوی دولت با اشاره به هدفمند بودن فقرزدایی در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: سیاست فقرزدایی توانمندساز را اتخاذ کردیم که هدفمند بوده است؛ رئیس جمهور در تمام جلسات شورای اقتصاد و جلسات سه قوه بحث زیرساخت روستایی را مطرح کرده و اهمیت آن را بسیار بالا می‌داند.

ربیعی در رابطه با صندوق‌های خرد محلی گفت: امروز ۱۸۰۰ صندوق خرد محلی با کمک وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شده که ۱۸ صندوق شهرستانی و یک صندوق استانی را شامل می شود که این صندوق استانی در استان کردستان است.

نامبرده در رابطه با سهم اشتغال زنان روستایی گفت: از سال های گذشته سهم اشتغال روستاییان سه دهم درصد بوده که امسال به ۲۵ درصد رسیده است و ۱۹۰ هزار شغل روستایی ایجاد شده که ۴۰ درصد از آن سهم بانوان بوده است.

فروغ السادات بنی هاشم : پیام اصلی روز جهانی زن روستایی، پشتیبانی از زنان روستایی و عشایری برای توانمندسازی آنهاست

بنا به همین گزارش ، فروغ سادات بنی هاشم مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی در همایش ملی صندوق های خرد محلی اظهار کرد: پیام اصلی روز جهانی زن روستایی، حمایت و پشتیبانی از زنان روستایی و عشایری برای توانمندسازی این افراد است بنابراین مخاطب اصلی سازمان جهانی دولت ها هستند.وی افزود: دولت‌ها در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها باید جایگاه زنان روستایی را در نظر داشته باشند و دسترسی زنان روستایی و عشایری به تمام خدمات بهداشتی و بازار فروش  فراهم شود. 

وی تصریح کرد: این کار با هم افزایی جدی مسئولان برآورده خواهد شد؛ همه دستگاه‌های مختلف در مجلس و دولت بر مبنای وظیفه‌ای که در این زمینه دارند می توانند به بازنگری سیاست ها کمک کنند که در این زمینه دستاوردهای ارزشمندی هم داشته ایم.

بنی هاشم با اشاره به تفاهم نامه ترویج تولید محصولات استاندارد و گواهی شده خاطرنشان کرد: یکی از تفاهم نامه های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه ترویج تولید محصولات استاندارد و گواهی شده است، ارزیابی ما این است که این پروژه فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی شده را وارد خانه ها خواهد کرد. وی تاکید کرد : زنان روستایی و عشایری تنها مصرف کننده نیستند و در تولید سهم دارند و استقبال زنان روستایی از این پروژه آن را تبدیل به یک جریان ادامه دار کرده است.

شایان ذکر است که  در پایان این همایش ضمن رونمایی از نشان صندوق های خرد محلی ، تفاهم‌نامه ایجاد صندوق خُرد محلی فی مابین صندوق کارآفرینی امید و سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی امضا شد که طبق این تفاهم‌نامه هزار صندوق خُرد محلی دیگر به میزان فعلی افزوده خواهد شد.

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0