يکشنبه, 4 اسفند 1398
 • ساعت : ۹:۳۸:۲۶
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ 
 • تعداد بازدید : 1113
 • کد خبر : ۱۱۵۷۹۸
در  اولین همایش ملی روز جهانی پنبه با حضور معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی
از دكتر غلامرضا گل‌ محمدی  عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشكی و دكتر روشنی رئیس موسسه تحقیقات پنبه كشور تقدیر شد

در اولین همایش ملی روز جهانی پنبه با حضور  مهندس کشاورز معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی:

از دکتر غلامرضا گل‌محمدی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و دکتر روشنی رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور  تقدیر بعمل آمد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور ، روز دوشنبه مورخ 15 مهرماه سال‌جاری همزمان با ۷ اکتبر روز جهانی پنبه،  اولین همایش ملی روز جهانی پنبه با حضور جناب مهندس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعی  و تعدادی از مسئولین کشوری و استانی در شهرستان کاشمر برگزار شد. این همایش با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، مجتمع فولاد کاشمر به عنوان معین اقتصادی شهرستان کاشمر، سازمان جهاد کشاورزی و ایستگاه تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی استان و مرکز آموزش عالی کاشمر با حضور 500 شرکت کننده در سالن سرو این شهرستان برپا شد.

در این همایش از زحمات جناب دکتر غلامرضا گل‌محمدی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و جناب  دکتر روشنی رئیس موسسه تحقیقات پنبه به دلیل  انجام تحقیقات ارزشمند و موثر در این حوزه تقدیر به عمل آمد.

شایان ذکر است که بر اساس تصمیمات  ۳۰ کشور عضو «انجمن بین‌المللی پنبه» و  براساس درک جایگاه این محصول در کشاورزی، صنعت و اقتصاد جهان، که از آن به عنوان «طلای سفید» یاد می‌شود؛ هفتم ماه اکتبر (مقارن با ۱۵ مهرماه)  برای نخستین‌بار روز جهانی پنبه نامیده‌ شده است  و اولین اجلاس بین‌المللی پنبه  نیز با همکاری انجمن مذکور، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در همین تاریخ در ژنو سوییس برگزار می‌ شود. 

براساس این گزارش، همایش ملی روز جهانی پنبه در راستای طرح ارائه‌شده از سوی دکتر رزم حسینی استاندار خراسان رضوی با عنوان «مثلث اقتصاد مقاومتی»، با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و نیز مرکز آموزش عالی کاشمر و حمایت گروه سرمایه‌گذاری دماوند و کارخانجات نساجی کاشمر به‌ عنوان معین‌های اقتصاد مقاومتی در منطقه «ترشیز کهن» برگزار شد. 

هدف از برگزاری این همایش ملی، تبیین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه پنبه و ایجاد هماهنگی در زنجیره صنعت پنبه بوده و محورهای آن شامل توسعه کشت‌ و تولید پنبه با ارتقای کیفیت محصول، بهبود فناوری و انتقال دانش به مزرعه، بررسی زنجیره ارزش از مزرعه تا صنعت، بازرگانی و اقتصاد پنبه و درنهایت نوسازی و توسعه صنایع اصلی و جانبی پنبه اعلام شده است. 

این همایش با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، مجتمع فولاد کاشمر (به عنوان معین اقتصادی شهرستان کاشمر ) ، سازمان جهاد کشاورزی و ایستگاه تحقیقات کشاورزی و  منابع طبیعی استان و مرکز آموزش عالی کاشمر با حضور 500 شرکت کننده در سالن سرو این شهرستان برپا شده است.استان خراسان رضوی با 25هزار مترمربع سطح زیر کشت پنبه رتبه نخست کشور در این زمینه را دارد و شهرستان کاشمر نیز در 228کیلومتری مشهد واقع شده  است.

لازم به ذکر است که مهندس حجتی وزارت جهاد کشاورزی ، طی ارسال پیامی برای این همایش  ، ضمن تبریک روز جهانی پنبه و قدردانی از زحمات کلیه دست اندرکاران این  همایش در استان خراسان رضوی  ، پنبه را  محصول راهبردی  برشمرد که در ضروری‌ترین مصارف جامعه  اعم ار پوشاک، روغن، خوراک دام و سایر محصولات صنعتی، و همچنین در  اقتصاد و حفظ اشتغال  نقش مهمی دارد.  

  

امتیاز :  ۱/۵۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0